VENE AKADEEMILISE SELTSI PÕHIKIRI
1. ÜLDSÄTTED
1.1. Mittetulundusühingu (edaspidi “selts”) nimi on: Vene Akadeemiline Selts.
1.2. Seltsi asukoht on Erika 7a, 10416 Tallinn, Eesti Vabariik.
1.3. Seltsi eesmärgid on: teadusliku ja kultuurilise potensiaali arengule kaasaaitamine, sealhulgas teha Eestis venekeelseid teadusuuringuid ning koolitada vene keeles teaduslik-pedagoogilist kaadrit; säilitada ja hoida vene teaduslikku ning kultuurilist pärandit; konsolideerima vene teadus- ning kultuurieliiti; sisseseadma ja arendama teaduslikke ning kultuurilisi kontakte eesti eliidiga, samuti välismaiste teadlaste- ja kultuuritegelastega, osalema ja arendama kogukondade vahelist dialoogi Eestis, tugevdama eesti ühiskonna multikultuursust.
1.4. Oma eesmärkide saavutamiseks selts tegeleb:
1.4.1. kirjastustegevusega;
1.4.2. teadlaste, kõrgkooli õppejõudude ja üliõpilaste teaduslik-praktiliste seminaride ja konverentside korraldamisega;
1.4.3. õppejõudude kvalifikatsiooni tõstmise kursuste ning stažeerimise korraldamisega;
1.4.4. kultuuri-, valgustusliku- ja haridusprogrammidega;
1.4.5. programmides ja sihtotstarbelistes projektides osalemisega ning teiste ürituste korraldamisega, mis ei ole vastuolus Eesti seadusandlusega ja riigi poolt kehtestatud nõuetega;
1.4.6. Vene Akadeemilise Seltsi regionaalsete osakondade asutamisega.
2. SELTSI LIIKMED, LIIKMEKS VASTUVÕTMINE NING SELTSIST VÄLJAASTUMINE JA VÄLJAARVAMINE
2.1. Seltsi liikmeks võib olla täismahus kõrgharidust (magister või teaduste doktor ning nendele võrdsustatud teaduskraadid) omav füüsiline isik, kes tunnistab seltsi eesmärke ja on nõus järgima käesoleva põhikirja nõudeid ning tasuma liikmemaksu.
2.2. Seltsi liikmeks vastuvõtmise otsustab juhatus taotleja kirjaliku avalduse alusel seitsme (7) päeva jooksul avalduse esitamise päevast arvates. Seltsi liikmete nimekirja peab juhatuse esimees.
2.3. Seltsi liikmest väljaastumine toimub liikme avalduse alusel. Liige loetakse seltsist väljaastunuks vastava avalduse juhatusele esitamise päevast.
2.4. Seltsi juhatuse ettepanekul võib üldkoosolek liikme seltsist välja arvata käesoleva põhikirja nõuete rikkumise või seltsi au ja maine kahjustamise eest. Liige loetakse seltsist väljaarvatuks vastava otsuse tegemise päevast. Väljaarvamise otsus saadetakse väljaarvatud liikmele tähitud kirjaga liikmete nimekirjas märgitud elukoha aadressile ning loetakse kätte saanuks seitsme (7) päeva möödumisel otsuse saatmisest.
3. LIIKMETE ÕIGUSED JA KOHUSTUSED
3.1. Seltsi liikmetel on õigus osaleda seltsi tegevuses, valida ja olla valitud seltsi juhtiv- ja kontrollorganitesse, saada teavet seltsi tegevuse kohta.
3.2. Seltsi liikmed on kohustatud täitma käesoleva põhikirja nõudeid ja juhtivorganite otsuseid, maksma sisseastumis- ja liikmemaksu.
4. SELTSI VARA
4.1. Seltsi vara moodustub:
4.1.1. sisseastumis- ja liikmemaksudest;
4.1.2. juriidiliste ja füüsiliste isikute varalistest annetustest ning rahvusvaheliste, riigi- ja ühiskondlike fondide ja organisatsioonide eraldistest;
4.1.3. ettevõtlusalasest tegevusest, mis on suunatud seltsi eesmärkide realiseerimisele;
4.1.4. muust tulust, mis on vajalik seltsi põhikirjalise tegevuse arendamiseks.
4.2. Sisseastumis- ja liikmemaksude tasumise korra ning suuruse kehtestab juhatus oma otsusega. Seltsist väljaastumisel või väljaarvamisel sisseastumis- ja liikmemakse ei tagastata.
4.3. Seltsi vara kasutatakse:
4.3.1. sihtotstarbeliste projektide, programmide ja ürituste finatseerimiseks;
4.3.2. rahvusvaheliste kontaktide arendamiseks põhikirjalise eesmärgi realiseerimiseks;
4.3.3. seltsi igapäevase tegevuse finatseerimiseks.
5. LIIKMETE ÜLDKOOSOLEK
5.1. Seltsi kõrgeimaks organiks on liikmete üldkoosolek (edaspidi “üldkoosolek”).
5.2. Üldkoosoleku kutsub kokku juhatus seaduses ettenähtud juhtudel, kuid mitte harvemini, kui üks kord aastas kolme (3) kuu jooksul majandusaasta lõpust arvates, samuti siis, kui seda nõuavad seltsi huvid.
5.3. Vähemalt 1/10 seltsi liikmetest võivad kirjalikult nõuda juhatuselt üldkoosoleku kokku kutsumist näidates ära üldkoosoleku kokku kutsumise põhjuse. Sel juhul kutsub juhatus kokku üldkoosoleku ühe (1) kuu jooksul nõude esitamise päevast. Kui juhatus ei kutsu üldkoosolekut käesoleva punkti asjaoludel kokku, võivad taotlejad käesolevas põhikirjas sätestatud korras üldkoosoleku ise kokku kutsuda.
5.4. Üldkoosoleku kokkukutsumisest peab seltsi juhatus kirjalikult ette teatama kõigile seltsi liikmetele vähemalt seitse (7) päeva enne üldkoosoleku toimumist, näitades kutses üldkoosoleku toimumise koha, aeg ning päevakorra.
5.5. Üldkoosoleku pädevusse kuulub:
5.5.1. seltsi põhikirja muutmine ja põhikirja uue redaktsiooni kinnitamine;
5.5.2. seltsi lõpetamine, ühinemine ja jagunemine;
5.5.3. seltsi tegevuse aastakava ja majandusaasta aruande kinnitamine;
5.5.4. juhatuse liikmete valimine ja tagasikutsumine;
5.5.5. revisjonikomisjoni liikmete valimine ja tagasikutsumine.
5.6. Üldkoosolek on otsusevõimeline, kui üldkoosolekust võtavad osa üle poole seltsi liikmetest. Üldkoosoleku otsus on vastu võetud, kui selle poolt hääletab üle poole üldkoosolekust osalenud seltsi liikmetest, välja arvatud küsimused, mille otsustamiseks nõuab seadus 2/3 üldkoosolekust osalenud liikmete häält. Vastuvõetud üldkoosoleku otsused kantakse koosoleku protokolli.
5.7. Juhul, kui üldkoosolekust ei osalenud nõutav arv seltsi liikmeid, kutsub juhatus ühe (1) kuu jooksul kokku korduva üldkoosoleku sama päevakorraga. Korduv üldkoosolek on otsusevõimeline sõltumata üldkoosolekust osalevate liikmete arvust.
6. SELTSI JUHATUS
6.1. Seltsi alatiselt tegutsev juhtimisorganiks on seltsi juhatus, mis juhib ja esindab seltsi. Juhatus valitakse üldkoosoleku poolt kaheks (2) aastaks. Juhatuse koosseisus võib olla üks (1) kuni seitse (7) liiget. Juhatuse liikmete koosseisust valitatakse juhatuse esimees ja tema asetäitja.
6.2. Juhatuse korraldusel võib seltsi esindada iga juhatuse liige.
6.3. Juhatuse ülesanneteks on:
6.3.1. seltsi põhikirjaliste eesmärkide realiseermise tagamine;
6.3.2. seltsi igapäevase majandustegevusega seotud ülesannete täitmine;
6.3.3. seltsi liikmete vastuvõtmine;
6.3.4. seltsi liikmete nimekirja pidamine;
6.3.5. tegevuse aastakava, kulude ja tulude aastaeelarve järgmiseks majandusaastaks ja majandusaasta aruande koostamine ja üldkoosolekule arutamiseks ja kinnitamiseks esitamine;
6.3.6. üldkoosoleku otsuste täitmine;
6.3.7. täitevdirektori tööle võtmine;
6.3.8. seltsi raamatupidamine ja statistikaaruandluse pidamine.
6.4. Juhatuse tööd juhib esimees, tema äraolekul esimehe asetäitja.
6.5. Seltsi tähtsaimate küsimuste arutelu on pidevalt juhatuse istungite päevakorras. Juhatuse koosolekud viiakse läbi mitte harvem kui üks (1) kord kvartalis, aga vajadusel juhatuse esimehe otsusel sagedamini. Istungi toimumise aeg ja koht ning istungi päevakord teatatakse juhatuse liikmetele üks (1) nädal enne istungit. Juhatuse koosolek on otsustusvõimeline, kui sellest võtab osa üle poole juhatuse liikmetest. Juhatuse otsused tehakse lihthäälte enamusega ja nad vormistatakse kirjalikult.
6.6. Tehingute tegemiseks, eelkõige nende, millega kaasneb võlakohustuste võtmine, on vajalik juhatuse koosoleku otsus.
6.7. Juhatusel on õigus määrata oma liikmetele rahalisi hüvitusi.
6.8. Täitevdirektor saab töötasu, mille suuruse ja tasumise korra kehtestab juhatus oma otsusega.
6.9. Seltsi juhatus moodustab Teadusnõukogu, mille kosseisus on autoriteetsed teadlased igal seltsi tegevuse alal.
6.10. Teadusnõukogu määrab seltsi arendamise strateegia, korraldab sektsioonide tööd, atesteerib teaduskaadrit, moodustab Kirjastamis-toimetamis Nõukogu, jne (vastavalt Teadusnõukogu reglemendile).
7. SELTSI FINANTSMAJANDUSLIK TEGEVUS JA TEGEVUSE KONTROLLIMINE
7.1. Seltsi majandusaasta algab esimesel (01.) jaanuaril ja lõpeb kolmekümne esimesel (31.) detsembril.
7.2. Seltsi finantsmajanduslikku tegevust korraldab juhatuse esimees üldkoosoleku otsusega kinnitatud eelarve alusel.
7.3. Seltsi raamatupidamist ja aruandlust peetakse arvestadees seaduses kehtestatud korda.
7.4. Seltsi tegevust kontrollib revisjonikomisjon, mille koosseisus võib olla üks (1) kuni kolm (3) liiget. Revisjonikomisjoni valib üldkoosolek kaheks (2) aastaks. Revidendiks võivad olla vähemalt 25-aastased ühingu liikmed. Revidendiks ei või olla juhatuse liige ega raamatupidaja, nende abikaasad, lapsed, õed, vennad või vanemad.
7.5. Revisjonikomisjoni pädevus:
7.5.1. kontrollib seltsi eelarve täitmist ja aruandlust;
7.5.2. vähemalt üks (1) kord aastas revideerib seltsi finantsmajanduslikku tegevust;
7.5.3. koostab revisjoniaruande ja esitab selle mitte harvem kui üks (1) kord aastas seltsi üldkoosolekule kinnitamiseks.
7.6. Revisjonikomisjoni õigused ja kohustused:
7.6.1. õigus ja kohustus kohtrollida seltsi vara, arvelduskontosid, raamatupidamisdokumente;
7.6.2. õigus nõuda juhatuselt ja töötajatelt selgitusi ja muud abi oma tööülesannete täitmiseks;
7.6.3. õigus osaleda hääleõiguseta juhatuse koosolekute töös.
8. SELTSI ÜHINEMINE, JAGUNEMINE JA LÕPETAMINE
8.1. Seltsi ühinemine ja jagunemine toimub vastavalt seadusele.
8.2. Selts lõpetatakse seaduses ettenähtud korras. Üldkoosolek võib otsustada seltsi lõpetamise, juhul kui seltsi edaspidine tegevus pole otstarbekas.
8.3. Seltsi lõpetamise korral antakse pärast võlausaldajate nõuete rahuldamist alles jäänud vara üle tulumaksusoodustusega mittetulundusühingute ja sihtasutuste nimekirja kantud mittetulundusühingule või avalik-õiguslikule juriidilisele isikule.
Vene Akadeemilise Seltsi põhikiri on kinnitatud asutamislepinguga 24.05.1999.a.
Vene Akadeemilise Seltsi põhikiri on muudetud üldkoosoleku otsusega 06.11.2007.a.
Valeri Grigorenko
juhatuse liige